Co łączy Paryż, Eurodisneyland i Camp Nou?

2015.03.12 Zespół Szarpie Travel O koloniach i obozach, Ciekawostki

Paryż- stolica i zarazem największe miasto Francji, położone nad rzeką Sekwaną w centrum rozległej niziny zwanej Basenem Paryskim. Przez wiele osób uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast świata oraz stolicę światowej mody, które odwiedza każdego roku ponad 20 mln turystów. Stanowi ważny punkt  wielu wycieczek, kolonii i obozów oraz indywidualnych wypraw. Wraz z grupą przyjaciół postanowiliśmy sprawdzić, czy słynne miasto nad Sekwaną, naprawdę kryje w sobie tyle uroku? Chcieliśmy pokazać też naszym nastolatkom jeden z najstarszych europejskich uniwersytetów- Sorbonę. Co ciekawe, pierwszą kobietą wykładającą na tej uczelni była Polka, Maria Curie-Skłodowska.

Wciąż mam przed oczami symbol miasta- Wieżę Eiffla (wysokość 324 metry), stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich XIX wieczny  Łuk Tryumfalny, Luwr (jedno z największych muzeów sztuki na świecie), czy gotycką katedrę Notre-Dame. Po całodziennym podziwianiu paryskich zabytków w towarzystwie naszego przewodnika Maćka udaliśmy się do kawiarni na wyborne rogaliki wypełnione czekoladą. Palce lizać!

Spacer wzdłuż Sekwany oraz podziwianie paryskich zabytków można połączyć z aktywnością, co też uczyniliśmy, bawiąc się jak dzieci w Parku Rozrywki Eurodisneyland. Ten punkt programu zdecydowanie przypadł do gustu (nie tylko dzieciom), które już planują przyszłe wakacje (tym razem z kolegami). Już nawet znalazły swój wymarzony obóz młodzieżowy Hiszpania – Costa Brava z pobytem w Eurodisneylandzie.

Czy wiesz, że... 
Prima Aprilis (dzień żartów) wywodzi się z Francji?
Dzisiaj obchodzony jest na całym świecie 1 kwietnia.
Specjały kuchni paryskiej: pieczone kasztany, sery, wino, croissanty, owoce morza, crepes (naleśniki).

Następny przystanek na mapie naszej podróży stanowiła Hiszpania, a konkretnie Wybrzeże Costa Brava. Lloret de Mar to jeden z najpopularniejszych letnich kurortów położony w Katalonii w południowej części wybrzeża Costa Brava. Urzekły nas  piękne, piaszczyste plaże o niespotykanych malowniczych krajobrazach (plaża z obu strona otoczona jest urwiskami skalnymi). To prawdziwy raj i idealna baza dla organizacji letnich kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży z całego świata. Na wschód od głównej plaży znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku Castell de Sant Joan- nasze ulubione miejsce spacerów ze względu na piękne widoki na Lloret i okolicę.

Jednak najważniejszym punktem naszej podróży była Barcelona z bogactwem swoich atrakcji tj.  Sagrada Familia, Pomnik Kolumba, Wioska Olimpijska czy bajkowy Park Guell. Dla każdego ważne było co innego, wiadomo jak to w grupie bywa, ale w jednej kwestii wszyscy byli zgodni- Stadion Camp Nou Panowie (i nie tylko) od rana byli podekscytowani, bo któż nie chciałyby zobaczyć słynnego stadionu, szatni czy pomieszczeń prasowych?  Móc zobaczyć zdobyte przez FC Barcelona puchary, w tym te Ligii Mistrzów, także Złote Piłki i Złote Buty Leo Messiego?  Chętnych do zrobienia sobie z nim (w wersji wirtualnej) zdjęcia nie zabrakło.  Dzięki naszej wspaniałej przewodniczce Asi- nikt się nie zgubił nawet na tętniącej życiem słynnej La Rambli.  Platany rosnące wzdłuż deptaku wprost cudne. I przy okazji przestroga, ponieważ  La Rambla to terytorium polowań kieszonkowców. Panie powinny wziąć przykład z mieszkanek Barcelony i nosić torby z przodu. Należy być czujnym - niektórzy złodzieje stylizują się na turystów...

Na deser naszego pobytu w Hiszpanii zostawiliśmy sobie szaleństwa w Water World (jeden z największych parków wodnych w Europie), w którym dla miłośników kąpieli przygotowano ponad 20 różnych atrakcji i zjeżdżalni wodnych. Dzieci i młodzież, uczestnicy kolonii letnich najchętniej spędzaliby tu każdą wolną chwilę i relaksowali się po dyskotekach.  My również będziemy ten wyjazd wspominać z utęsknieniem w chłodne, jesienno- zimowe dni. Tak samo zresztą jak soczyste i dojrzałe arbuzy, którymi zajadaliśmy się  by  ugasić pragnienie.

Czy wiesz, że... 
Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików.
Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach świata.
Narodowym hobby Hiszpanów jest gra na loterii. 
Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę.

P.S. Pamiątkowe breloczki z wieżą Eiffla i przepiękne koronkowe wachlarze kupione przed koncertem magicznych fontann w Barcelonie to był strzał w 10-tkę.

społeczność

certyfikaty