Obozy młodzieżowe – czyli jak sprostać oczekiwaniom nastolatka

2015.03.07 Zespół Szarpie Travel O koloniach i obozach, Porady, Ciekawostki

Obóz młodzieżowy to forma wakacyjnego wypoczynku dla młodzieży w przedziale wiekowym między 14 a nawet 18 rokiem życia. Jak podaje Wikipedia „Obóz” to miejsce tymczasowego pobytu (zwykle pod namiotami).

W praktyce obozy młodzieżowe to nie tylko pobyty pod namiotami. Wielu organizatorów turystyki młodzieżowej specjalizuje się w wyjazdach zagranicznych dla starszych, bardziej samodzielnych dzieci. Najbardziej obleganymi kierunkami wakacyjnych wyjazdów są Włochy, Hiszpania, Grecja czy Bułgaria. Młodzieżowe obozy w tych krajach cieszą się dużym powodzeniem ze względu na słoneczny klimat i piękne plaże.

Wśród ofert proponowanych przez biura podróży, zagraniczne kolonie i obozy dzielą się na te nastawione stricte na wypoczynek i dobrą zabawę w wielu nadmorskich klubach i dyskotekach. Drugą grupę stanowią natomiast obozy z bogatą ofertą turystyczną i krajoznawczą. Podczas takich wyjazdów młodzież poza wypoczynkiem ma okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc np; Camp Nou w Barcelonie, jezioro Plitwickie, Bazylikę św. Piotra czy katedrę Notre-Dame.

Natomiast wśród obozów organizowanych na terenie kraju do najpopularniejszych wśród nastolatków należą wyjazdy pod namioty.

Obozy różnią się  od kolonii sposobem podejścia do obozowicza. Dobrą praktyką jest traktowanie przez wychowawców swoich podopiecznych na zasadzie partnerskich relacji. Istnienie takich relacji jest jednak uwarunkowane postawieniem jasnych i wyraźnych granic, których młodzież nie powinna przekraczać.

Zakwaterowanie na obozach

Bardzo ważną kwestią jest również jakość zakwaterowania. Małe kameralne namioty igloo wydają się najlepiej spełniać oczekiwania młodzieży. Dobrze gdy namiot jest ustawiony np. na specjalnym podeście, co chroni go przed zalaniem i chłodem.

Propozycje obozów dla dzieci i młodzieży

Wśród najciekawszych propozycji obozów można znaleźć takie jak: Ekstremalne Wakacje, Obóz Militarny czy Obóz Paintballowo-Survivalowy. Obozy są ukierunkowane na konkretne zainteresowania młodzieży, dzięki czemu każdy może znaleźć cos dla siebie.

Obóz Militarny to fantastyczna przygoda dla wszystkich fanów wojskowości. Poranne zaprawy, musztry czy przeprawy przez trudny teren to tylko niektóre z wyzwań, które czekają na uczestników obozu.

Fani potyczek na markery ze specjalną farbą, na pewno znajdą cos dla siebie podczas obozu Paintballowo-Survivalowego. Wśród licznych misji obozowicze poznają techniki kamuflażu i maskowania w terenie, które przydadzą się podczas gry podsumowującej - „Operacja jeniec”.

Natomiast osoby pragnące wakacyjnego relaksu uzupełnionego sporą dawką aktywnych atrakcji powinny skorzystać z propozycji wyjazdu na Ekstremalne Wakacje.

Wszystkie w/w obozy organizowane są w sercu Mazur, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Kulka, który zapewnia wszystkim uczestnikom bezpieczny i udany wypoczynek.

społeczność

certyfikaty