Góry czy morze? Odpowiedź – obóz młodzieżowy w Chorwacji

2017.02.24 Zespół Szarpie Travel Aktualności, O koloniach i obozach, Ciekawostki

W góry? Nad morze? W góry? Nad morze? Jak często zadajemy sobie pytanie co wybrać. Co jest bardziej atrakcyjne? Które kolonie lub obóz młodzieżowy spełni nasze marzenia? Czy miejscem bardziej sprzyjającym wakacyjnemu wypoczynkowi jest krajobraz górzysty wymagający od nas pewnego wysiłku fizycznego czy prawdziwy relaks przyniesie nam błogie lenistwo na plaży? chorwacja-krkZdania kolonistów na pewno będą podzielone. Jednak miejscem, które łączy w sobie obydwa elementy – piękne górskie krajobrazy, nadmorskie wybrzeże, wyspy oraz dziewiczą przyrodę jest Chorwacja a dokładniej mówiąc Kvarner. Natomiast uczestnicy obozu młodzieżowego w Chorwacji-Kvarner będą mieli możliwość poznać część tego regionu – wybrzeże Kvarneru Mare Quatermarium.

baskaNa kolonii w Chorwacji czekają na uczestników liczne atrakcje, m.in.: wizyta na jednej z największych chorwackich wysp – KRK, gdzie możemy podziwiać pochodzący z okresu średniowiecza Zamek Frankopański. W Rijece na szczególną uwagę obozowiczów zasługuje Kościół Wniebowstąpienia NMP, Krzywa Wieża, Kościół św. Hieronima, kościół kapucynów Matki Boskiej z Lourdes, Stare Miasto oraz miejscowa Katedra św. Wita. W pobliżu miasta rozciąga się masyw górski oraz Park Narodowy Rinsjak, którego nazwa pochodzi od żyjącego tutaj rysia. Natomiast wszystkich miłośników plażowania i kąpieli morskich wybierających się na obóz do Chorwacji z pewnością zachwyci piaszczysta plaża w miejscowości Baska oraz wypoczynek na plażach Crikvenicy.

chorwacjaW tym roku na obóz młodzieżowy w Chorwacji zawitała nowość – wycieczka do Parku Golubinjak oraz zwiedzanie Jaskini Lokvarka. Dodatkową atrakcją dla uczestników kolonii oraz pewną ciekawostką jest poznanie wyjątkowej historii mieszkańców Lokve. Ta urokliwa miejscowość w zachodniej części Gorskiego Kotaru znajduje się w otoczeniu małych zbiorników wodnych oraz zamieszkujących je niewielkich płazów. To właśnie sąsiedztwo żab spowodowało, że mieszkańców Lokve w sposób ironiczny przezwano żabiarzami. firJednak dzięki zaradności i pomysłowości mieszkających tam ludzi pogardliwe określnie udało się zmienić w największy atut tej niewielkiej miejscowości i przyciągnąć turystów w całej Europy. Droga do sukcesu był bardzo prosta – ŻABA stała się ulubioną maskotką mieszkańców Lokve a w konsekwencji symbolem miasteczka. Życie mieszkańców zaczęło skupiać się wokół tych niewielkich płazów. Na wiosnę organizowany jest Żabi Tydzień, potem Festiwal Żab oraz Żabia Noc w czasie której rozgrywane są zawody w żabich skokach. Fantazja władz miasteczka zaowocowała rozpowszechnieniem wizerunku żaby nawet na koszach na śmieci. Obecność żab w przyrodzie jest dowodem na dobry stan i czystość środowiska naturalnego dlatego jest to również idealne miejsce na siedzibę Muzeum Żab. zabaPosiada ono ponad tysiąc eksponatów żywych i wypchanych żab z całego świata. Można tu zobaczyć i nauczyć się wszystkiego o życiu, hodowli i polowaniu na żaby. W zbiorach muzeum znajdują się również tablice edukacyjne, filmy dokumentalne, dzieła literackie i dzieła sztuki, których tematem są oczywiście żaby. Miłośnicy tych stworzeń mogą kupić pamiątki, zabawki, a nawet słodycze w kształcie żaby.

Prawdziwą gratką dla uczestników wybierających się na obóz do Chorwacji będzie tegoroczna nowość – zwiedzanie jaskini i kilkusetletniego lasu. W odległości około 2 km od miasteczka Lokve znajduje się odkryta w 1911 roku Jaskinia Lokvarka. Słynie ona ze swojej wielkości oraz obfitości nacieków. Geolog Josip Poljak, który jako pierwszy zbadał jaskinię napisał, że jest to jedna z najpiękniejszych chorwackich jaskiń krasowych. Uczestnikom kolonii orzeźwienie podczas wakacyjnych upałów może przynieść również spacer w Parku Golubinjak. chorwacja-lasNa powierzchni 51 hektarów, wysoko nad białymi klifami wznosi się zielona polana otoczona wysokimi drzewami, a główny szlak turystyczny prowadzi do Królowej Lasu – 250-letniej jodły.

Uwieńczeniem pobytu kolonistów na obozie w Chorwacji będzie rejs statkiem wzdłuż wybrzeża największej i najpiękniejszej wyspy na Adriatyku. Zapraszamy na kolonie zagraniczne do Chorwacji.

społeczność

certyfikaty