Odkrywamy Tajemnice Karpacza

2016.04.22 Zespół Szarpie Travel Aktualności, O koloniach i obozach, Ciekawostki

Pusta butelka pod wodzie, leżąca swobodnie piłka, ale również samochód lub autokar z wyłączonym silnikiem toczą się samodzielnie – wbrew prawom fizyki – w stronę szczytu wzniesienia. Isaac Newton powiedziałby: „Niemożliwe”. A jednak na świecie jest kilka miejsc, gdzie prawo grawitacji „nie działa”. Prowincja Gansu w Chinach, Gold Hill w Kanadzie czy Languedoc we Francji, a wśród nich najsłynniejszy kurort Karkonoszy – KARPACZ. Niewielkie miasto u stóp Śnieżki kryje w sobie wiele atrakcji i tajemnic. Kolonie i obozy 2016 pozwolą odkryć kilka z nich. Odkrywając Karpacz z pewnością zaskoczy nas jedne z najbardziej cennych zabytków – Kościółek Wang. Nazwa brzmi jakoś obco i nie bez przyczyny, ponieważ pochodzi ona od norweskiej nazwy miejscowości VANG. Zbudowana na przełomie XII i XIII w. świątynia z powodu bardzo prozaicznego, a mianowicie zadłużenia, w XIX w. została sprzedana królowi pruskiemu, który przeniósł budowlę w Karkonosze. foto1Rozłożenie, przewiezienie oraz ponowne złożenie kościółka trwało trzy lata i wymagało rozsadzenia skały, na której wybudowano sześciometrowy mur oporowy. Jednak dzięki temu w Karpaczu można podziwiać wyjątkowe dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Kościół Wang został zbudowany na wzór łodzi Wikingów bez użycia gwoździ, a tylko za pomocą drewnianych kołków i zaciosów. Niezwykłą trwałość budowla zawdzięcza nasyceniu drewna żywicą, ale najbardziej zadziwia fakt, że używając bardzo prymitywnych narzędzi udało się dokładnie odwzorować głowy, nogi i włosy lwów. Zwiedzanie Kościółka Wang to obowiązkowy punkt programu na koloniach dla dzieci i młodzieży w Karpaczu.
Młodsi uczestnicy kolonii będą mieli możliwość doświadczyć wszystkimi zmysłami magii i potęgi przyrody, jaka drzemie w Karkonoszach. Dzięki nowoczesnemu pokazowi w siedzibie Ducha Gór historie oraz legendy związane z Karkonoszami staną się interesujące i atrakcyjne. Któż nie chciałby wiedzieć jak stworzyć kamień filozoficzny, albo czy naprawdę istnieją maszyna do wywoływania deszczu i magiczny basen? Czy jednak podczas tej niezwykłej wizyty Duch Gór odkryje wszystkie KARKONOSKIE TAJEMNICE? Będą mogli się o tym przekonać uczestnicy programów: SpongeBob Kancistoporty, Harry Potter czy Wakacje z pasją.
lipa-lasLegendy związane z Karpaczem towarzyszą uczestnikom kolonii niemal na każdym kroku. Wśród opowieści budzących grozę można przywołać tę o Kruczych Skałkach i nasłuchiwać hukania mądrych sów lub krakania czarnych kruków. Jednak w czasie wycieczki na Krucze Skały najbardziej ekscytujące dla uczestników kolonii w Karpaczu może okazać się poszukiwanie drogocennych szafirów. Wszak pochodzące z XVIII w. sztolnie na Kruczych Skałach zostały wydrążone w poszukiwaniu turmalinu, korundu, ametystów i wspomnianych już szafirów.
Koloniści przebywający na obozach w Karpaczu z pewnością już na początku turnusu odkryją jak wielkie znaczenie w historii miasta ma lipa. Sadzona w centralnej części osady pełniła bardzo ważną funkcję, gdyż w jej cieniu zawierano małżeństwa, sprawowano sądy czy odbywano narady wojenne. Także dziś 150 – letnia Lipa Sądowa położona u zbiegu ulic Kościelnej i Konstytucji 3 Maja została doceniona i uznana za pomnik przyrody. A odpoczynek w jej cieniu może być naprawdę wyjątkowy.
skalki-wspinaczkaPrzebywając na obozach w Karpaczu, warto również odwiedzić Skwer Śladów Zdobywców – miejsce szczególne, przypominające o Ludziach Gór. Właśnie tutaj niezwykłe historie o zdobywaniu górskich szlaków i miłości do gór nabierają szczególnego znaczenia. Odlane w brązie ślady wielkich pasjonatów i miłośników gór, tj. Maciej Berbeka, Wanda Rutkiewicz czy Janusz Skorek są tego niezbitym dowodem.
Pozostało jeszcze wyjaśnić zagadkę odstępstwa od prawa grawitacji na pewnym odcinku ul. Strażackiej w Karpaczu. Zdaniem wielu naukowców – to zwyczajnie iluzja optyczna. Otaczający wzgórza krajobraz, zakrzywiony horyzont sprawiają, że to co w rzeczywistości jest opadającym zboczem, postrzegamy jako drogę, która wiedzie pod górę. Jednak przeprowadzone w tym miejscu badania pokazały, że w strefie anomalii grawitacja jest mniejsza o 4%. Jak rozstrzygnąć ten spór – najlepiej sprawdzić samemu!grawitacja-jablko Uczestników kolonii i obozów w Karpaczu latem 2016 r. czekają liczne atrakcje w kraju jak i za granicą oraz odkrywanie tajemnic nie tylko Karpacza lecz również pobliskich miejscowości. Dogodne położenie karkonoskiego kurortu umożliwia wycieczki do europejskich stolic oraz znanych miejsc. Wiedeń, Berlin Praga, Drezno, Skalne Miasto, Jabloniec, Tropical Islands, Heide Park to główne punkty programów realizowanych na koloniach i obozach w Karpaczu.

społeczność

certyfikaty