SUMMER CHALLENGE – wakacyjne wyzwania w organizowaniu kolonii i obozów

2015.02.28 Zespół Szarpie Travel O koloniach i obozach, Ciekawostki

Czy 15 lat to dużo? W turystyce dziecięcej i młodzieżowej na pewno! Co zmieniło się w ofercie kolonii i obozów? Jak wyglądały kolonie kiedyś a jak dziś?

List do Mamy - rok 2000 r., gdzieś na Mazurach:

Kochana Mamo,
Piszę list, bo nie mam z czego zadzwonić -  telefon na Ośrodku nie działa a do najbliższej budki telefonicznej mamy kilkanaście kilometrów. Nasza Pani jest bardzo fajna, bardzo się stara ale chyba kończą się jej pomysły bo to już 3 dzień kiedy nic się nie dzieje. Naszym głównym zajęciem jest siedzenie na plaży, nie możemy się kąpać bo nie ma ratownika więc niestety nie nauczę się pływać w tym roku a tak bardzo na to liczyłem. Mazury są bardzo fajne, te jezioro które mamy na Ośrodku jest piękne szkoda, że nie mam żadnych sprzętów wodnych bo nigdy nie byłem na kajaku czy rowerze wodnym.  Ogólnie nie jest źle ale trochę się nudzę – poza plażą, dużo gramy w nogę i chodzimy do lasu na spacery. Tęsknie za Wami, jeszcze trochę muszę wytrzymać. Jak wrócę to może porobimy coś ciekawego i proszę zrób moje ulubione kotlety. Pozdrawiam
Krzysiek, 13 lat

SMS do Mamy, rok 2015., O.W. Kulka:

Mamo, żyję, jest super! Wiem, że się nie odzywałem od kilku dni ale nie musiałaś aż dzwonić na recepcję Ośrodka. Po prostu wciąż coś robimy i  nie mam czasu na rozmowy i smsy. Ekipa świetna, wychowawca i instruktorzy mega fajni!  Dużo się dzieje. Właśnie lecę na zajęcia na parku linowym a potem na kajaki. Odezwę się wieczorem, a jeśli nie to jutro  bo mamy grę nocną.  I jak da radę to chce zostać na kolejny turnus też na Summer Challenge! Buziak
Adam, 13 lat

Dwie wiadomości do rodziców, 15 lat i ile widocznych różnic. Analizując treści powyżej stwierdzić można, że kolonie kiedyś były formą zorganizowanego wypoczynku zbiorowego poza miejscem zamieszkania, w którego programie odnajdziemy głównie gry i zabawy oraz bierne korzystanie z atrakcji krajobrazowych czyli spacery czy podziwianie tafli jeziora. Dziś, to wszystko co było podstawą programu, jest jedynie dodatkiem do programu kolonii lub obozu, to forma przerywnika w napiętym planie dnia.  Kolonia lub obóz bez konkretnych atrakcji – to było kiedyś, dziś rodzice a przede wszystkim dzieci  chcą spędzić aktywnie czas, wypróbować swoich sił na ciekawych sprzętach rekreacyjnych, przełamać strach i stanąć przed wyzwaniami. Wakacje muszą być pełne wrażeń  i nowych przeżyć dlatego też organizatorzy wypoczynku starają się je zapewnić.

Nowym, ciekawym trendem w organizowaniu wypoczynku dla dzieci jest tworzenie propozycji programu kolonii i obozu w formie challengów do pokonania czyli aktywnych wyzwań przed jakim stają dzieci i młodzież. Każdy z osiągniętych wyzwań jest motywacją do zdobycia kolejnych umiejętności, które razem tworzą  tematyczny zbiór ciekawych atrakcji. Przykładem takiego programu jest kolonia  Summer Challenge, który skupia 7 wyzwań: Water, Sniper, Viper, Heroes, Explorer, Survival, Night Challange – a w poszczególnych wyzwaniach odnajdziemy między innymi atrakcje takie jak: ścianka wspinaczkowa, quady, survival, zorbing na poligonie, żyroskop, kajaki,  walki sumo, watterball i wiele wiele innych.

Rada dla dzieci, rodziców i organizatorów kolonii: podążajmy za wakacyjnymi wyzwaniami! To jedyny przepis na udane wakacje, pełne zabawy i wrażeń!

społeczność

certyfikaty