Obozy młodzieżowe czyli młodzież na obozie

2015.04.15 Zespół Szarpie Travel Aktualności, O koloniach i obozach, Ciekawostki

Obozy młodzieżowe organizowane za granicą jak i w Polsce to świetny pomysł na wakacje nastolatka, który nie jest już dzieckiem ale dorosłym jeszcze się nie stał.  Zwykła kolonia nie będzie dobrym rozwiązaniem gdyż nasz nastolatek chce się czuć trochę „poważniej” i przebywać w gronie rówieśników. Ważna jest świadomość dla uczestników jak rodziców, że obóz młodzieżowy rządzi się zupełnie innymi prawami niż zwykła kolonia.

mlodzież na obozieNajważniejszym elementem obozu młodzieżowego z punktu widzenia organizatora jest dobrze przygotowana kadra, która będzie potrafiła „luźniej” opiekować się grupą przy równoczesnym wzbudzeniu autorytetu wśród uczestników. Wychowawcy zatrudnieni do opieki nad nastolatkami to osoby doświadczone w pracy z młodzieżą, ale też często osoby młode, które znają się na współczesnych trendach i zwyczajach. Jak wiadomo wiek uczestników takiego obozu to często okres buntu i demonstracji swojej indywidualności dlatego też bardzo ważna jest wyszkolona kadra, której głównym zadaniem będzie zadbanie o bezpieczeństwo w umiejętny sposób. Dobrze przygotowani wychowawcy są w stanie stworzyć niezapomnianą atmosferę, w której każdy uczestnik poczuję się wyjątkowo, nie jak dziecko ale już przyszły dorosły. Utrzymanie dyscypliny w takiej grupie wiekowej ma zupełnie inny wymiar niż w przypadku kolonii dla dzieci. Ważne jest partnerstwo i zaufanie między kadrą, a uczestnikami, których wypracowanie nie jest łatwe, ale przynosi świetne efekty w postaci niezapomnianej atmosfery.

obóz młodzieżowy na mazurachKolejnym ważnym aspektem jest miejsce, w którym organizowane są obozy młodzieżowe. Analizując oferty organizatorów wypoczynku dla młodzieży można zauważyć dwie tendencję: pierwsza to obozy organizowane za granica, w traktacie których uczestnicy wypoczywają w mniej aktywny sposób. Program takiego obozu to często ciekawe wycieczki, wypoczynek nad wodą czy wyjścia na wieczorne imprezy. Druga tendencja to obozy młodzieżowe, które organizowane są w Polsce w warunkach bardzo naturalnych, które sprzyjają przeprowadzaniu wielu ciekawych zajęć terenowych i survivalowych. Wspólnym czynnikiem obydwu form obozów młodzieżowych jest program nastawiony na potrzeby nastolatków. W pierwszej opcji wypoczynku, czyli na przykład w czasie trwania obozów za granicą odnajdą się wszyscy nastolatkowie, którzy preferują spokojniejszą, mniej aktywną formę wypoczynku, natomiast druga opcja skierowana jest do młodzieży, która chce wykorzystać wakacje maksymalnie tak aby były pełne adrenaliny i pokonywania wyzwań na łonie natury. Ważne jest aby sam nastolatek mógł podjąć wybór jakie wakacje są dla niego atrakcyjniejsze, bo chyba nie ma nic gorszego jak źle dobrane atrakcje do upodobań.

obóz młodzieżowy nad morzemObozy młodzieżowe to nie tylko świetna kadra, niezapomniana atmosferą, fajny program i ciekawe miejsca, ale też opcja na naukę wielu ciekawych umiejętności. Dobrze zorganizowany obóz nie jest tylko formą wypoczynku, ale także małą szkołą życia w trakcie której można nauczyć się samodyscypliny i zaradności. Często podczas takich obozów, młodzież uczy się samodzielności w codziennych zadaniach, ale również kształtują swój charakter w sytuacjach ekstremalnych.

relaks na obozie młodzieżowymSzukając oferty obozu warto zastanowić się czego oczekuje nastolatek i co taki obóz ma wnieść w jego życie. Fajne wakacje bowiem nie muszą być jedynie wypoczynkiem, ale nauką przydanych umiejętności które mogą wpłynąć na całe życie nastolatka.

społeczność

certyfikaty