Dlaczego kolonie i obozy z fabułą są ciekawsze?

2015.01.18 Łukasz Ślężak O koloniach i obozach, Porady, Ciekawostki

Jest to znakomity sposób na spędzenie wakacyjnego wyjazdu przeznaczony nie tylko dla najmłodszych dzieci, rozwijający ich wyobraźnię. W ostatnim czasie na rynku usług turystycznych można zauważyć coraz więcej ofert kolonii i obozów opartych na różnorodnych fabułach. Organizatorzy częściej dostrzegają zalety tych form wypoczynku. Przeświadczenie, że kolonie z fabułą są świetnym rozwiązaniem na spędzanie czasu przez dzieci wynika z ich potrzeb psychorozwojowych - szczególnie tych w wieku 6-10 lat, które poprzez udział w tematycznych zabawach uczą się i poznają świat wyobraźni. Według wybitnego pedagoga- Aleksandra Kamińskiego dzieci w tym właśnie wieku biorą z większą przyjemnością udział w zajęciach, gdy podczas nich mają możliwość stania się kimś innym, przybrać inna rolę. Daje im to szansę na nabranie dystansu do napotkanych podczas zabawy przeszkód i problemów, spojrzenie na nie z innej strony i w efekcie dojście do kreatywnego sposobu ich rozwiązania.

Fabuła na koloniach nie tylko dla najmłodszych
W dzisiejszych czasach młodzi ludzie spędzają mnóstwo czasu przed komputerem, grając w gry nadbudowane fabułą. Rodzice często bezskutecznie próbują znaleźć sposób na odciągnięcie swoich pociech od wirtualnego świata. Należy wykorzystać te zainteresowania dzieci i posłać je na kolonie lub obóz, co za pomocą tych samych lub podobnych fabuł da im szansę na odpoczęcie od komputera i skorzystanie z pobytu na świeżym powietrzu.

RPG a fabuła kolonii
RPG to fabularne gry rozgrywane w domowym zaciszu. Gracze zazwyczaj zasiadają przy stole, gdzie rozkładają podręczniki, postaci, karty. Istnieje również alternatywne rozwiązanie jakim jest LARP (live action role playing), w którym zawodnicy przybierają określone role, wcielają się w dokładnie opisaną postać, wchodzą w dokładnie opisany świat, a mistrz gry inicjuje ich przygody. Wszystko to odbywa się na świeżym powietrzu. O tym jak potoczy się gra decyduje wyobraźnia graczy. Niewątpliwie można to wykorzystać podczas organizacji dzieciom czasu.

Co dają kolonie i obozy z fabułą?
Bez wątpienia pozwolą Twojemu dziecku rozwinąć wyobraźnię oraz umiejętność wcielania się i odnajdywania w różnych rolach. Dadzą też możliwość rozwinięcia wewnętrznej dyscypliny, a także nauczą twórczego, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. To wspaniała alternatywa dla gier komputerowych bez potrzeby wyraźnego stawiania ich w opozycji do nich, która przy okazji nauczy też Twoją pociechę jak efektywnie komunikować się z rówieśnikami.

społeczność

certyfikaty