Kolonie aktywne bardziej, dzieci nie chcą się nudzić

2015.01.17 Łukasz Ślężak O koloniach i obozach, Porady, Ciekawostki

Kolonia kiedyś? Nuda, siedzenie w pokojach, kiepskie warunki, brak atrakcji. Tak było dawno temu.

Dzisiaj organizatorzy prześcigają się w zapełnieniu czasu dzieci od rana do nocy, ale też dokłada się wszelkich starań, by zajęcia na kolonii to było coś "extra". Coraz częściej touroperatorzy kolonii i obozów oferują aktywne formy wypoczynku. Na czym to polega? Aktywny wypoczynek bazuje na spędzaniu przez uczestników turnusu czasu czynnie. Najczęściej proponowane przez organizatorów formy aktywności ruchowej, znacząco odbiegające od zajęć szkolnych to m.in.: quady, zorba, ścianka wspinaczkowa, paintball, segway, żyroskop, zajęcia linowe, sporty ekstremalne, zajęcia strzeleckie, nauka tańców. Niektóre specjalistyczne ośrodki, które zajmują się tylko wypoczynkiem dzieci i młodzieży wyglądają jak parki rozrywki.

W przypadku korzystania z ofert zawierających którąś z wymienionych form, należy szczególną uwagę zwrócić na kwestię bezpieczeństwa. O trosce organizatorów w tym zagadnieniu świadczyć będzie przede wszystkim: rodzaj sprzętu jaki wykorzystywany jest do prowadzenia aktywności, zatrudnienie wykwalifikowanej kadry, przygotowanie specjalnych torów bądź miejsc do organizacji tych form, oraz zapewnienie możliwości rezygnacji dziecka z danej aktywności w każdej chwili - w tym przypadku upewnij się, że dziecko decydujące się na wyjazd dobrowolnie bierze udział w przygotowanych zajęciach, takich informacji udzieli Ci biuro organizujące kolonię.

Zwróć też uwagę czy organizator posiada certyfikaty jakości i jak długo istnieje na rynku oraz czy wprowadzone są standardy organizacji kolonii. Bardzo ważny (choć niestety dość rzadki) jest certyfikat jakości ISO 9001:2008 - touroperator by otrzymać i utrzymać posiadanie takiego certyfikatu przechodzi rokroczne audyty jakości i standardów organizacji wypoczynku dzieci.

społeczność

certyfikaty