Gdzie na kolonie? Może Góry?

2015.01.07 Łukasz Ślężak O koloniach i obozach

Polskie góry to miejsce wyjątkowe. Świetne warunki do uprawiania turystyki, niezwykłe krajobrazy i nienaruszone środowisko naturalne zaprasza. Nie trzeba być pasjonatą, czy alpinistą górskich wypraw, wystarczy być miłośnikiem wędrówek lub po prostu chętnym do odkrywania nieodpartego uroku polskich szczytów turystą. Ten kto chce bez problemu wyszuka wzniesienia dopasowane dla swoich możliwości. Należy również pamiętać o zbawiennym wpływie górskiego klimatu na ludzkie zdrowie. Spacerując po górach utrzymasz odpowiednią kondycję stawów i mięśni, oraz nabierzesz wytrzymałości i kondycji. Górskie powietrze działa również kojąco i poprawia wydolność płuc i układu oddechowego. Góry są również genialnym pomysłem dla ludzi żyjących w stresie. Kontakt z naturą i nadzwyczaj urokliwe widoki działają na system nerwowy. W górach codzienne troski odchodzą na bok. Kolonie i Obozy są dodatkowo wzbogacane przez organizaorów o punkty programowe. Wycieczki, warsztaty, zajęcia ruchowe, taneczne to tylko niektóre z punktów programu, które powinny znaleźć się w podstawowym programie kolonii. Wybierając obóz.kolonię należy zwrócić uwagę co organizator proponuje w cenie a jakie atrakcje można dokupić dziecku dodatkowo. Ważne, żeby program podstawowy nie był ubogi i nasze dziecko poza przyrodniczymi zaletami pobytu w górach wyniosły także inne, pozaprzyrodnicze korzyści. Pamiętajmy, że kolonia powinna być też nauką samodzielności.

Bieszczady

Bieszcady uważane są za opuszczony, prawie dziki rejon Polski. Połacie lasów, malownicze, niewysokie wzniesienia Bieszczad zachwycają pięknymu krajobrazami. Kilometry szlakaów ciągnących się po połoninach a na nich natknąć się można na niezamieszkane łemkowskie wsie i stare cerkwie. Koniecznie należy zobaczyć Uzdrowisko Polańczyk i Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku zalania wsi Solina. Niżej, w dolinie Sanu coś dla osób z mocniejszymi nerwami. Można wziąć udział w emocjonujących spływach pontonowych i podziwiać uroki Bieszczad z poziomu wody.

Tatry

Najwyższe góry Polski. Najwyższy szczyt Polski - Rysy. Od zawsze stolica turystyki pieszej i wspinaczki. Zakopane, Kurpówki- każdy był i chętnie wróci, bo Zakopane jest najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym naszych gór.  Stolica Tatr jest dobrą bazą wypadową do wycieczek, choćby na Gubałówkę. W samym miasteczku znajdują się muzea z ciekawymi wystawami i warsztatami. W okolicy również wiele innych ciekawych miejscowości, w których nie zabraknie ciekawostek do zobaczenia.

Beskidy

Źródła największej polskiej rzeki - Wisły. Wisła to również miejsce narodzin najsłynniejszego polskiego skoczka narciarskiego - Adama Małysza. Na nich jednak nie kończy się urok tych terenów. Warto wybrać się na wycieczkę do Trójwsi Beskidzkiej: Koniakowa, Istebnej i Jaworzynki, najwyżej położonych miejscowości w Beskidach. Najciekawszym punktem widokowym z imponująca panoramą są Trzy Kopce Wiślańskie. Natomiast wyprawa Doliną Białej Wisełki pozwoli zobaczyć słynne Kaskady Rodła uważane za Wisły.

Karkonosze

Są najwyższym pasmem górskim w Polskich Sudetach. Karpacz jest głównym ośrodkiem turystycznym i bazą wypadową na Śnieżkę – obowiązkowy punk każdego turysty (Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy). Od strony Czech na Śnieżkę można również wiechać kolejką (dla leniuchów). W Karpaczu znajduje się również świątynia Wang – oryginalny, norweski kościółek drewniany przeniesiony do Polski w XIX w.. W okolicy zdjaduje się również wiele atrakcyjnych turystycznie przełomów i wodospadów. Dziki Wodospad, nad Łomnicą, wodospad Szklarki i Kamieńczyka to również miejsca, które trzeba odwiedzić.

Gdzie na kolonie?

Góry wydają się idealne. Polskie góry to miejsce wyjątkowe. Dla każdego coś się znajdzie: Ci, którzy szukają aktywnego wypoczynku znajdą go na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Osoby, które chcą wypocząć na łonie natury odnajdą miejsce w dolinach lub ślicznie położonych miasteczkach. Wiele zakątków i ciekawostek, wszystko w otoczeniu niesamowitych krajobrazów- idealne miejsce by wypocząć, oderwać się od codzienności.

społeczność

certyfikaty