Co zabrać na kolonie?

2014.09.17 Zespół Szarpie Travel O koloniach i obozach, Porady

Wyjazd na kolonię to stres nie tylko dla dziecka, ale też dorosłego. Jest on odpowiedzialny za przygotowanie dziecka do wyjazdu i martwi się, jak pociecha poradzi sobie w nowym otoczeniu. Jeśli akurat zastanawiasz się nad tym, co zabrać na kolonię powinno Twoje dziecko, to mam dla ciebie kilka wskazówek.

Na początek dokładnie przeanalizuj specyfikę wycieczki, na którą posyłasz dziecko. Są kolonie, na które wymagany jest specjalistyczny sprzęt. Najlepiej jest zrobić sobie wcześniej listę rzeczy, które będą potrzebne. Na liście warto  umieszczać absolutnie wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Czasami nie wpisuje się rzeczy „oczywistych”. Gorzej, jeśli przez to zapomina się je spakować. To dość ważne, żeby twojemu dziecko niczego na wyjeździe nie zabrakło. Może mieć później problem z zaopatrzeniem i co za tym idzie – nie skorzysta z ciekawych atrakcji.

Wiadomo, że dziecko musi mieć ze sobą legitymację. To podstawa, ale lepiej dodać to sobie do listy. Legitymacja jest konieczna, żeby dziecko mogło skorzystać ze zniżek. Dalej na liście powinny znaleźć się rzeczy codziennego użytku: koniecznie ciepłe buty, nawet jeśli jest środek lata, do tego kurtka przeciwdeszczowa, szczególnie jeśli dziecko jedzie w góry oraz czapka. Zimą ciepła, latem z daszkiem, chroniąca od słońca. Warto pamiętać o kaloszach, chociaż nie zawsze znajdzie się na nie miejsce w bagażu.

Jeśli dziecko jedzie na kolonię letnią, to oczywiście koniecznie musimy spakować strój kąpielowy, mleczko do opalania z wysokim filtrem i najlepiej jakieś kosmetyki chłodzące po opalaniu. Warto też pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych i takich do pływania. Czepek też może się przydać, a zajmuje niewiele miejsca, więc można go spakować na wszelki wypadek. Klapki koniecznie pod prysznic albo na basen. Jeśli zapomnimy o tym, dziecko może wrócić do domu z grzybicą stóp. Ręcznik kąpielowy i plażowy, warto dodać jeden mniejszy na zapas. Czasami potrzebny jest też namiot i śpiwór, ale to raczej należy do rzadkości. Jeśli taki sprzęt jest konieczny, organizatorzy na pewno nas o tym zawiadomią. Na koniec pakujemy środki higieny (dla przypomnienia żel pod prysznic, szampon, szczoteczka i pasta do zębów). I to właściwie wszystko. Dodatkowe kieszonkowe też się przyda. W końcu to kolonia i można dziecku pozwolić na trochę więcej, niż zazwyczaj.

Poniżej prezentujemy szablon listy rzeczy do zabrania na kolonie. Oczywiście można ją dowolnie modyfikować i dostosowywać do programu wyjazdu.

Przykładowa lista rzeczy jakie należy zabrać na kolonie

 • Legitymacja szkolna
 • Kieszonkowe
 • Leki (przyjmowane stale) opisane nazwiskiem dziecka i dawkowaniem
 • Kurtka przeciwdeszczowa, kalosze
 • Ciepłe ubrania
 • W razie noclegu w namiotach śpiwór i jasiek
 • Ręczniki (plażowy i do kąpieli)
 • Strój kąpielowy
 • Kryte buty, sandały
 • Nakrycie głowy
 • Klapki pod prysznic
 • Środki do higieny osobistej (pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło, szampon do włosów)

społeczność

certyfikaty