Kurpie

OFERTA ARCHIWALNA

Tradycje Kurpiowskie w Wachu

 • liczba dni:
  1
 • grupa wiekowa:
  szkoła podstawowa, szkoła średnia
 • kierunek:
  kraj

Przejazd do miejscowości Wach - realizacja programu:

 • odwiedzimy prywatne Muzeum Kurpiowskie z kolekcją o tematyce: Tkactwo, Bursztyniarstwo, Stolarstwo, Szewstwo, Plecionkarstwo, W domu, W zagrodzie, Bartnictwo, Strój, Stajnia i Rzemiosło. Zbiory uzupełnia także Biblioteka Kurpiowska.
 • udział w wybranym warsztacie:
  -warsztat kulinarny (1h) - robienie drożdżaków z owocami lub powidłami (dla grup do 25 os.)- dzieci samodzielnie lepią drożdżowe kurpiowskie pierogi, które potem są smażone i dzieci je zjadają;
  -wyrób palm wielkanocnych (1-1,5h) - każdy uczestnik warsztatu będzie mógł samodzielnie wykonać i zabrać do domu tradycyjna palmę kurpiowską;
  -warsztaty choinkowe (1h) - podczas warsztatów każdy wykona tradycyjną ozdobę choinkową, którą zabierze do domu;
  -kopanie bursztynu (2h) - zajęcia w terenie. Praktyczne wydobywanie bursztynu pod nadzorem bursztyniarza. Uczestnicy samodzielnie będą wydobywać bursztyn, jak to robiono na Kurpiach w XIX w. Dowiesz się jak znajdowano miejsca bursztynowe, a do domu wrócisz ze znaleziskiem. Na zajęcia proszę przygotować się w strój odpowiedni do prac ziemnych.
 • ognisko(1h) + kiełbaski na ognisko, wiejski chleb, musztarda, keczup, kompot.
 • możliwość zakupu wyrobów kurpiowskich z bursztynu, koronki frywolitkowej i szydełkowej, pisanek kurpiowskich i biżuterii.

Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych, drogowych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów.

Transport autokarem z Olsztyna, przewodnik, wstęp do Muzeum, udział w wybranym warsztacie , ognisko z kiełbaskami, opieka przedstawiciela biura, ubezpieczenie NNW, opiekunowie gratis (1 na 15 uczestników, koszt udziału w wycieczce dodatkowego opiekuna wynosi 49 zł/grupa).

Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczestników, miejsca wyjazdu, standardu miejsca noclegowego i terminu.

społeczność

certyfikaty