Szwajcaria Kaszubska

OFERTA ARCHIWALNA

Bytów - Węsiory-Chmielno - Kartuzy - Szymbark - Będomin - Wdzydze Kiszewskie

  • liczba dni:
    4
  • grupa wiekowa:
    dorośli
  • kierunek:
    kraj

DZIEŃ 1

Wyjazd z Olsztyna lub innego miasta w godzinach po południowych i przejazd do hotelu w Bytowie na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie, dzień relaksu podczas którego korzystamy z rekreacyjnej infrastruktury hotelu. Dla chętnych spacer z pilotem po mieście i zwiedzanie Bytowa – gotyckiego Zamku Krzyżackiego, Kościół św. Katarzyny, Kościół św. Jerzego. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3

Po śniadaniu przejazd do Węsior, gdzie obejrzymy jedną z najstarszych budowli na naszych ziemiach - zespół kultowy Gotów z I – II w. n.e. - trzy kamienne kręgi, resztki czwartego oraz 20 kurhanów. Przejazd do Chmielna w którym odwiedzimy zakład Neclów, min.: pokaz toczenia na kole garncarskim, objaśnienie procesu wyrobu naczyń ceramicznych, malowanie (o ile w danym dniu się odbywa), możliwość sprawdzenia się na kole garncarskim (zależne od dysponowania wolnym czasem - dodatkowa opłata, kościół z interesującym barokowym ołtarzem, przejazd na punkt widokowy okolic – stare grodzisko. Warto zatrzymać się na chwilkę w ,miejscowości Łapalice, gdzie , gdzie między wzgórzami ukrywa się zamek z drugiej połowy XX w. ( jeśli grupa będzie chciała). Przejazd do Kartuz uznawanych za stolicę Kaszub. Zwiedzanie miasta, min.: kolegiata, reflektarz - dziś galeria sztuki, zabudowania klasztorne, Muzeum Kaszubskie. Zwiedzanie potrwa do godz. ok. 13:30. Przejazd do Szymbarku – Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach ich tradycji i zwyczajach będziemy mogli zobaczyć między innymi: Dom stojący na głowie, Dom Sybiraka, Najdłuższą deskę świata, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Dwór Salino. Wspólny wypiek chleba – pod okiem piekarza każdy z uczestników wygniata ciasto i wkłada je do formy. Każdy zabiera swój wypiek do domu. Przejazd wozami drabiniastymi na Wieżycę oraz wejście na wieżę widokową – podziwianie panoramy Szwajcarii Kaszubskiej z najwyższego wzniesienia na Niżu Środkowo Europejskim. Powrót i wizyta w muzeum tabaki – degustacja różnych rodzajów tabaki, tradycyjnej drożdżówki i wina. Następnie wspólne biesiadowanie z udziałem kapeli kaszubskiej (nauka j. Kaszubskiego, nauka gry na Burczybasie, Diabeskich skrzypcach, pieśni biesiadne). Powrót do obiektu na nocleg.

DZIEŃ 4

Po śniadaniu wykwaterowanie z obiektu i przejazd do Będomina, gdzie odwiedzimy Muzeum Hymnu Narodowego. Następnie przejazd do Wdzydz Kiszewskich, gdzie zwiedzimy Kaszubski Park Etnograficzny. Po drodze w kierunku Olsztyna zobaczymy ruiny Zamku Kiszewskiego. Obiad ok. godz. 15:00 w ok. Starogardu Gdańskiego. Planowane zakończenie wycieczki wieczorem.

Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych, drogowych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów.

przejazd autokarem, 3 noclegi w pok. 2-, 3-osobowych z łazienkami, 3 śniadania, 2 obiadokolacje, 1 biesiadę kaszubską, 1 obiad, opiekę pilota, lokalnych przewodników, bilety wstępu zgodnie z programem, ubezpieczenie NNW+KL.

biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 65 zł

Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczestników, miejsca wyjazdu, standardu miejsca noclegowego i terminu.

społeczność

certyfikaty