Bezpieczna podróż na kolonie – 10 pytań rodziców o transport

Marzec to czas wyboru oraz rezerwacji kolonii i obozów zarówno zagranicznych jak i krajowych. Rodzice kierują do nas wiele pytań o szczegóły transportu na kolonie do Bułgarii, Włoch, Hiszpanii, Chorwacji czy Grecji.

Aby rozwiać Państwa wątpliwości, stworzyliśmy listę dziesięciu najczęściej pojawiających się pytań dotyczących transportu dzieci i młodzieży do miejsc letniego wypoczynku.

Czytaj dalej →

Dobre praktyki organizatorów kolonii

Każdy touroperator kolonijny zobowiązany jest do przestrzegania ustawy, która reguluje wymogi i sposoby organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży (rozporządzenie). Ustawa ta gwarantować ma, że rodzic oddając pod opiekę swoją pociechę może być spokojny o jej bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Z doświadczenia jednak wiemy, że w przepisach zapisane jest tylko minimum. Żeby było bezpiecznie i na prawdę aktywnie trzeba zrobić o wiele więcej. Cieszy, że najlepsi organizatorzy ze swobodą wychodzą poza ramy przepisów w tą dobrą stronę. Rozszerzenie obowiązujących regulacji prawnych jest szczególnie istotne, gdy ośrodek kolonijny to spory obiekt, na którym jednorazowo przebywa nawet kilkuset uczestników. Czytaj dalej →

Dlaczego kolonie i obozy z fabułą są ciekawsze?

Jest to znakomity sposób na spędzenie wakacyjnego wyjazdu przeznaczony nie tylko dla najmłodszych dzieci, rozwijający ich wyobraźnię. W ostatnim czasie na rynku usług turystycznych można zauważyć coraz więcej ofert kolonii i obozów opartych na różnorodnych fabułach. Organizatorzy częściej dostrzegają zalety tych form wypoczynku. Przeświadczenie, że kolonie z fabułą są świetnym rozwiązaniem na spędzanie czasu przez dzieci wynika z ich potrzeb psychorozwojowych – szczególnie tych w wieku 6-10 lat, które poprzez udział w tematycznych zabawach uczą się i poznają świat wyobraźni. Według wybitnego pedagoga- Aleksandra Kamińskiego dzieci w tym właśnie wieku biorą z większą przyjemnością udział w zajęciach, gdy podczas nich mają możliwość stania się kimś innym, przybrać inna rolę. Daje im to szansę na nabranie dystansu do napotkanych podczas zabawy przeszkód i problemów, spojrzenie na nie z innej strony i w efekcie dojście do kreatywnego sposobu ich rozwiązania. Czytaj dalej →

Kolonie aktywne bardziej, dzieci nie chcą się nudzić

Kolonia kiedyś? Nuda, siedzenie w pokojach, kiepskie warunki, brak atrakcji. Tak było dawno temu.

 

Dzisiaj organizatorzy prześcigają się w zapełnieniu czasu dzieci od rana do nocy, ale też dokłada się wszelkich starań, by zajęcia na kolonii to było coś „extra”. Coraz częściej touroperatorzy kolonii i obozów oferują aktywne formy wypoczynku. Na czym to polega? Aktywny wypoczynek bazuje na spędzaniu przez uczestników turnusu czasu czynnie. Najczęściej proponowane przez organizatorów formy aktywności ruchowej, znacząco odbiegające od zajęć szkolnych to m.in.: quady, zorba, ścianka wspinaczkowa, paintball, segway, żyroskop, zajęcia linowe, sporty ekstremalne, zajęcia strzeleckie, nauka tańców. Niektóre specjalistyczne ośrodki, które zajmują się tylko wypoczynkiem dzieci i młodzieży wyglądają jak parki rozrywki.

W przypadku korzystania z ofert zawierających którąś z wymienionych form, należy szczególną uwagę zwrócić na kwestię bezpieczeństwa. O trosce organizatorów w tym zagadnieniu świadczyć będzie przede wszystkim: rodzaj sprzętu jaki wykorzystywany jest do prowadzenia aktywności, zatrudnienie wykwalifikowanej kadry, przygotowanie specjalnych torów bądź miejsc do organizacji tych form, oraz zapewnienie możliwości rezygnacji dziecka z danej aktywności w każdej chwili – w tym przypadku upewnij się, że dziecko decydujące się na wyjazd dobrowolnie bierze udział w przygotowanych zajęciach, takich informacji udzieli Ci biuro organizujące kolonię.

Zwróć też uwagę czy organizator posiada certyfikaty jakości i jak długo istnieje na rynku oraz czy wprowadzone są standardy organizacji kolonii. Bardzo ważny (choć niestety dość rzadki) jest certyfikat jakości ISO 9001:2008 – touroperator by otrzymać i utrzymać posiadanie takiego certyfikatu przechodzi rokroczne audyty jakości i standardów organizacji wypoczynku dzieci.

 

Pierwsza kolonia, czyli jak przeżyć rozłąkę

Dla dziecka pierwsza kolonia jest rozpoczęciem niesamowitej przygody. Jednakże dla rodziców jest to bardzo ciężki okres, wiążący się z kilkunastodniowym zamartwianiem się o swojego brzdąca. By przekonać się, że dziecku nie zagraża żadne niebezpieczeństwo można się z nim skontaktować na dwa sposoby: telefonicznie bądź osobiście.

Rozmowy telefoniczne

Ważne jest ustalenie z dzieckiem tego jak często będziesz dzwonić. Najlepszym rozwiązaniem jest jedna rozmowa dziennie. Równie ważne jest także odpowiednie dobranie pory telefonu. Najbardziej odpowiednim momentem jest czas, gdy dziecko będzie już po kolacji. Przez cały dzień pociecha będzie miała szansę  przeanalizować wszystkie wydarzenia dnia, a pewne napotkane przeciwności przestaną być problemem po nabraniu do nich dystansu. Dziecko będzie mogło również w pełni korzystać z kolonijnego czasu, bez konieczności noszenia przy sobie telefonu. Może być to kłopotliwe podczas pobytu na plaży bądź podczas aktywnych zajęć. Istotne jest również przekonanie dziecka, że może do Ciebie zadzwonić o każdej porze w razie jakichkolwiek kłopotów. Brak kontaktu zapewni Ci spokój i da poczucie, że czas na obozie jest wesoło wykorzystywany. Wiąże się to również z wykonywaniem telefonów do wychowawcy. Kadra pedagogiczna natychmiast poinformuje Cię, gdy pojawią się  trudności wymagające Twojego zaangażowania. Nie należy zatem zasypywać opiekuna pytaniami o nastrój i samopoczucie syna bądź córki, by bez potrzeby nie rozpraszać jego uwagi i nie odrywać go od grupy, gdy będzie musiał skoncentrować się na rozmowie z Tobą.

Zapamiętaj! Częste rozmowy telefoniczne sprawiają, że dziecko bardziej tęskni za domem i zintegrowanie się z grupą sprawia mu trudności.

Odwiedziny

Dobry organizator powinien zapewnić rodzicom możliwość składania wizyt podczas trwania kolonii. Nie należy jednak odwiedzać dziecka codziennie, odrywa to bowiem pociechę od kolonijnego życia, uniemożliwia korzystanie z zajęć programowych, a także nienajlepiej wpływa na integrację z grupą. Daj szansę dziecku być odrobinę samodzielnym, zamiast przyjeżdżać każdego dnia w odwiedziny, wybierz się na wczasy. Ustal z dzieckiem ilość wizyt. Najkorzystniejszym wyjściem będzie dwukrotny przyjazd w trakcie trwania turnusu, pierwsza wizyta zapewni Ci spokój psychiczny, druga zaś będzie okazją do uzupełnienia kieszonkowego.

Od jakiegoś czasu można spotkać się również z tak zwanymi „Piknikami rodzinnymi”, czyli dniami organizowanymi specjalnie dla rodziców. Organizatorzy kolonii i obozów zachęcają do odwiedzenia pociechy i przy okazji zobaczenia w jakich warunkach mieszka dziecko, kto jest jego wychowawcą i jak wygląda organizacja pobytu. Dodatkowo proponowane są, często nieodpłatne poczęstunki i atrakcje aktywne typu quady czy przejażdżka Segway’em.

Trzymaj rękę na pulsie, skorzystaj z relacji z kolonii w internecie

Organizatorzy coraz częściej oferują relacje online z tego co dzieje się na kolonii w postaci wpisów na portalach społecznościowych, pamiętników, blogów, miniiblogów , gdzie odnaleźć można galerie zdjęć, a także filmiki (np. blog.kolonieiobozy.pl). Daje to kadrze możliwość codziennego zamieszczania informacji o życiu kolonijnym. Nie ma dla rodziców wygodniejszej formy kontrolowania tego co się dzieje na wyjeździe, nie wymaga poświęcenia dużo czasu oraz nie generuje kosztów, a jednocześnie umożliwia bycie na bieżąco i nie odrywa dziecka od zabawy poprzez telefony czy odwiedziny. Informacje o wirtualnej możliwości brania udziału w kolonii znajdziesz na stronie internetowej organizatora.

Spraw, aby wyjazd dziecka był przyjemnym okresem dla obu stron. Wykorzystaj wolny czas na realizację swojego hobby, a dziecku daj szansę na swobodną zabawę.

Gdzie na kolonie? Może Góry?

Polskie góry to miejsce wyjątkowe. Świetne warunki do uprawiania turystyki, niezwykłe krajobrazy i nienaruszone środowisko naturalne zaprasza. Nie trzeba być pasjonatą, czy alpinistą górskich wypraw, wystarczy być miłośnikiem wędrówek lub po prostu chętnym do odkrywania nieodpartego uroku polskich szczytów turystą. Ten kto chce bez problemu wyszuka wzniesienia dopasowane dla swoich możliwości. Należy również pamiętać o zbawiennym wpływie górskiego klimatu na ludzkie zdrowie. Spacerując po górach utrzymasz odpowiednią kondycję stawów i mięśni, oraz nabierzesz wytrzymałości i kondycji. Górskie powietrze działa również kojąco i poprawia wydolność płuc i układu oddechowego. Góry są również genialnym pomysłem dla ludzi żyjących w stresie. Kontakt z naturą i nadzwyczaj urokliwe widoki działają na system nerwowy. W górach codzienne troski odchodzą na bok. Kolonie i Obozy są dodatkowo wzbogacane przez organizaorów o punkty programowe. Wycieczki, warsztaty, zajęcia ruchowe, taneczne to tylko niektóre z punktów programu, które powinny znaleźć się w podstawowym programie kolonii. Wybierając obóz.kolonię należy zwrócić uwagę co organizator proponuje w cenie a jakie atrakcje można dokupić dziecku dodatkowo. Ważne, żeby program podstawowy nie był ubogi i nasze dziecko poza przyrodniczymi zaletami pobytu w górach wyniosły także inne, pozaprzyrodnicze korzyści. Pamiętajmy, że kolonia powinna być też nauką samodzielności.

Bieszczady

Bieszcady uważane są za opuszczony, prawie dziki rejon Polski. Połacie lasów, malownicze, niewysokie wzniesienia Bieszczad zachwycają pięknymu krajobrazami. Kilometry szlakaów ciągnących się po połoninach a na nich natknąć się można na niezamieszkane łemkowskie wsie i stare cerkwie. Koniecznie należy zobaczyć Uzdrowisko Polańczyk i Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku zalania wsi Solina. Niżej, w dolinie Sanu coś dla osób z mocniejszymi nerwami. Można wziąć udział w emocjonujących spływach pontonowych i podziwiać uroki Bieszczad z poziomu wody.

Tatry

Najwyższe góry Polski. Najwyższy szczyt Polski – Rysy. Od zawsze stolica turystyki pieszej i wspinaczki. Zakopane, Kurpówki- każdy był i chętnie wróci, bo Zakopane jest najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym naszych gór.  Stolica Tatr jest dobrą bazą wypadową do wycieczek, choćby na Gubałówkę. W samym miasteczku znajdują się muzea z ciekawymi wystawami i warsztatami. W okolicy również wiele innych ciekawych miejscowości, w których nie zabraknie ciekawostek do zobaczenia.

Beskidy

Źródła największej polskiej rzeki – Wisły. Wisła to również miejsce narodzin najsłynniejszego polskiego skoczka narciarskiego – Adama Małysza. Na nich jednak nie kończy się urok tych terenów. Warto wybrać się na wycieczkę do Trójwsi Beskidzkiej: Koniakowa, Istebnej i Jaworzynki, najwyżej położonych miejscowości w Beskidach. Najciekawszym punktem widokowym z imponująca panoramą są Trzy Kopce Wiślańskie. Natomiast wyprawa Doliną Białej Wisełki pozwoli zobaczyć słynne Kaskady Rodła uważane za Wisły.

Karkonosze

 

Są najwyższym pasmem górskim w Polskich Sudetach. Karpacz jest głównym ośrodkiem turystycznym i bazą wypadową na Śnieżkę – obowiązkowy punk każdego turysty (Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy). Od strony Czech na Śnieżkę można również wiechać kolejką (dla leniuchów). W Karpaczu znajduje się również świątynia Wang – oryginalny, norweski kościółek drewniany przeniesiony do Polski w XIX w.. W okolicy zdjaduje się również wiele atrakcyjnych turystycznie przełomów i wodospadów. Dziki Wodospad, nad Łomnicą, wodospad Szklarki i Kamieńczyka to również miejsca, które trzeba odwiedzić.


Gdzie na kolonie? Góry wydają się idealne. Polskie góry to miejsce wyjątkowe. Dla każdego coś się znajdzie: Ci, którzy szukają aktywnego wypoczynku znajdą go na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Osoby, które chcą wypocząć na łonie natury odnajdą miejsce w dolinach lub ślicznie położonych miasteczkach. Wiele zakątków i ciekawostek, wszystko w otoczeniu niesamowitych krajobrazów- idealne miejsce by wypocząć, oderwać się od codzienności.

Gdzie najlepiej na kolonię?

Pamiętaj, że decyzję o wyjeździe na kolonię i obóz powinieneś podjąć wspólnie ze swoim dzieckiem. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie wyjazdu do wieku i zainteresowań Twojego dziecka.

POLSKA:

  • Kolonie na Mazurach– zielone lasy, czyste jeziora i przepiękne malownicze krajobrazy. Przyszli koloniści oraz ich rodzice mogą wybierać spośród bardzo bogatej oferty zajęć tanecznych, muzycznych, warsztatowych. Dużą popularnością cieszą się również obozy żeglarskie, survivalowe lub militarne.
  • Obozy w górach– polskie góry to jeden z najbardziej obleganych kierunków kolonijnych. To propozycja dla dzieci i młodzieży, która lubi aktywnie spędzać czas, wędrując po górskich szlakach. Wielu organizatorów wypoczynku młodzieżowego w ramach programu proponuje ciekawe wycieczki krajoznawcze.
  • Kolonie nad morzem– Morze Bałtyckie to miejsce na wypoczynek dla osób lubiących słońce i wodne atrakcje. Przy wyszukiwaniu należy zwrócić uwagę jakie atrakcje poza plażowaniem przewiduje program obozu lub kolonii. Im bardziej napięty grafik zajęć tym większa szansa że dziecko wróci z wyjazdu zadowolone

WYJAZDY ZAGRANICZNE:
Podróże zagraniczne znacznie wpływają na poszerzanie horyzontów przez młodego człowieka. Włochy, Hiszpania, Chorwacja czy Bułgaria to najbardziej oblegane kierunki wakacyjnych wyjazdów. Warto przed wyjazdem dokładnie sprawdzić hotele, w których zakwaterowane będą dzieci. Wszystkie dodatkowe udogodnienia (basen przy hotelu, klimatyzacja w autobusie, ilość posiłków) powinny być dokładnie sprawdzone.

PAMIĘTAJ!
Wakacje to przede wszystkim czas relaksu i odpoczynku dla Twojego dziecka, mimo to przy wyborze oferty warto wziąć pod uwagę i jej edukacyjny charakter tzn. wycieczki, zwiedzanie historycznych miejsc, pomników natury, ćwiczenie umiejętności pracy w grupie oraz rozwój fizyczny i umysłowy.